Vägvisare

Det är inte alltid så lätt att hitta hit och då och då stöter vi på en och annan förvirrad turist. Två trevliga danskar har fotvandrat förbi och blev lite tveksamma över vilket som stämde: kartan eller verkligheten – vilken tur att gårdsfolket var hemma och dessutom orienterare.

Även för besökare till butiken har det nu blivit lite lättare att hitta avtagsvägen hit. Förutom den vanliga vägskylten finns nu en trottoarpratare av mindre modell som förhoppningsvis ska underlätta något. Lammskinn har vi fortfarande gott om även om det har skickats ut en hel del sista veckorna. Första skörden av honung som vi slungade innan midsommar är så gott som slut men hav tålamod – det kommer mera framåt sensommaren.

Förhoppningsvis är det även en ny biodlare på gång nästa år då en av grannarna (om än långväga) funderar på att starta biodling. Han tittade förbi och tog ett snack med mannen om buckfastbin, kupor, nektar och diverse annat spännande – om man är biodlare vill säga. Vi håller i alla fall tummarna för att det går bra för James och hans framtida bin!

Ny skylt visar väg

Ny skylt visar väg

3 kommentarer

  1. Åh va mysigt med bin… eller ja, hååniing :) coolt va dessa små djur kan göra !

    Hoppas du haft en bra dag ?! kram

  2. Honung är såå gott och bin är trevliga små krabater – på avstånd i alla f all… ;)

  3. hihi jaa.. jag är helt frälst i vitt. Tok-kär! Har alltid haft EK som favorit men nu när vi flyttar ska vi passa på och sadla om :) Till vitt alltså!

    Spännande!

Skriv ett svar